пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co dobrze nie uwydatni krawędzi trawy czy tez kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

Bardzo wysokie, albowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby przesłania sąsiednie budynki i ulice. Aby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzeszki. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie strzeliste a przy okazji wąskie to w zacienionym miejscu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu. Należy pamiętać natomiast, że kiedy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Nic wyraźnie nie uwydatni linii trawnika albo kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty często nie mogą dobrze rosnąc w określonych grządkach, niskie drzewa umieją utrzymać kwieciste zaplecze w wyznaczonym miejscu czy tez zasłonią gołe wycinki gleby. Poprawnie ukształtowany niewielki żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone parkany przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych zaułkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je zgrabne jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niskie lub strzeliste zielone ploty można uzyskać z odmian iglastych.

Niestety, rośliny z tej klasy często są znacznie bardziej kosztowne niż odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej akceptuje cień cis pospolity. Często szeroko się rozrasta a także należny go obcinać, ale jego klasę Cis można pościć pojedynczo.Będzie błyskawicznie wschodził natomiast ocali kolumnowy zarys.

O ile wasz kącik jest nader zacieniony, pożądane byłoby aby zielony plot rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektóre z cienioznośnych wariantów maja mutacji o jasnych względnie pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr sztampowy Aureum tudzież dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w największym stopniu przekonywające w słońcu, jakkolwiek nawet w śladzie liście pozostają dosyć jasne, jakby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий