среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachety te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, lekkiej obróbce i stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub wstępnie obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przekazuje do miejsca budowy plot PVC na plot i bramę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień kamieni na ploty z plastiku na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek, przybierają one wówczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można także siekać na sześciany o regularnych kształtach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nierównych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z PCV używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenie PCV na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także naszych upodobań forma kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki a także sztachetki z plastyku na ogrodzenie i furtkę sztachetowa tworzy się z skał przeróżnego kształtu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nieregularnych zarysach, trzeba je adekwatnie łączyć tzn. tak, aby kształt każdego kolejnego zespalał się z uprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Winylowe należą do skał mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają też mchem a także wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane fabryki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, aby głazy na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий