понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie inaczej po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne z reguły spełniają role ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą również za ozdobę. Zwykle takie ogrodzenia plastykowe buduje się w słonecznych elementach, gdzie błyskawicznie rosną oraz silnie gęstnieją. Bez liku powabu maja także takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą poprzez cieniste katy skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek bądź kwiatami konstruują zajmujące spojrzenie obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje że nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu wycisza oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w ogrodzie, oraz nasze upodobania oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko również ekspansywnie rozkwitają, jednak wymagają tez dużo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie Winylowe mogą być niezwykle wysmukłe, choć wypada je regularnie skracać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, albowiem takie plot zakłada się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować tylko od strony ogrodu, oraz cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastiku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe plot było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий